Haid ehk hailaadsed (Selachomorpha, ka Selachii), keelikloomade (Chordata) hõimkonna kõhrkalade (Chondrichthyes) klassi varilõpuseste (Elasmobranchii) alamklassi kuuluv kalade ülemselts.
Jaotatakse tavaliselt kaheksaks erinevaks seltsiks:
Hallhailised (Carcharhiniformes) – 8 sugukonda, 48 perekonda, ~ 260 liiki
Härghailised (Heterodontiformes) – 1 sugukond, 1 perekond, 9 liiki
Hulklõpushailised (Hexanchiformes) – 2 sugukonda, 2 perekonda, ~ 6 liiki
Heeringahailised (Lamniformes) – 7 sugukonda, 10 perekonda, ~ 17 liiki
Habehailised (Orectolobiformes) – 7 sugukonda, 14 perekonda, ~ 32 liiki
Saaghailised (Pristiophoriformes) - 1 sugukond, 2 perekonda, 8 liiki
Ogahailised (Squaliformes) - 7 sugukonda, 22 perekonda, ~ 112 liiki
Ingelhailised (Squatiniformes) - 1 sugukond, 1 perekond, ~ 23 liiki
Ülaltoodust saame hailiikide koguarvuks ~ 467, kuid erinevatest andmebaasidest võib leida ka teistsuguseid arve, tavaliselt väiksemaid. See tuleneb asjaolust, et palju hailiike on meredest avastatud alles viimastel aastakümnetel, samuti süstemaatika erinevustest. Esimesed hailaadsed kalad tekkisid ookeanides enam kui 400 miljoni aasta eest, tänapäevased haid hakkasid välja kujunema umbes 100 miljoni aasta eest. Praegu eksisteerivatest liikidest peetakse vanimaks mõrtsukhaid, kes kujunes üldjoontes välja umbes 65 miljoni aasta eest.
Kõige pisemad haid, kes kuuluvad ogahailaste (Squalidae) ja nugishailaste (Triakidae) sugukondadesse, on vaid 21-49 cm pikkused; maailma pisimaks hailiigiks on tõenäoliselt kääbus-tumehai (Etmopterus perryi), kes on kuni 21,2 cm pikkune. Suurimateks haideks on kuni 15 meetrine hiidhai (Cetorhinus maximus) ja kuni 20 meetrine vaalhai (Rhincodon typus). Hiidhai ja vaalhai on ka üldse suurimad tänapäeval elavad kalad (veel suuremad vaalad pole kalad, vaid mereimetajad). Seejuures pole need gigantsed haid röövkalad, vaid toituvad bentosest. Bentostoidulisi on haide seas siiski vähe. Enamus haisid on tõelised röövkalad, kes jahivad suuri toiduobjekte.
Allikas: Koržetsi suur kalaraamat. Tallinn, 2016
Veebruar 2018