Euroopa tuur, ka harilik tuur, (Acipenser sturio), kalaliik tuuraliste (Acipenseriformes) seltsi tuurlaste (Acipenseridae) sugukonna perekonnast tuurad (Acipenser). Liiki on pikka aega nimetatud ja nimetatakse ka praegu veel sageli atlandi tuuraks. (Uuemates käsitlustes kannab atlandi tuura nime kalaliik Acipenser oxyrinchus). Inglise sturgeon, european sturgeon, european sea sturgeon, baltic sturgeon, common sturgeon, atlantic sturgeon; prantsuse esturgeon commun, esturgeon atlantique d'Europe, esturgeon atlantique; leedusturys, atlantinis ersketas; läti store; poolajesiotr zachodni; rootsi stör; saksa Stör, Baltisher Stör, Gemeiner Stör; soome sampi; taani stųr, vene Aтлантический осетр.
Veel 19. sajandil oli ta Atlandi ookeanis laialt levinud, eriti Euroopa ranniku ääres Nordkapi neemest Prantsusmaa ja Hispaania rannikuni, kuid 19. sajandi lõpuks muutus ta haruldaseks. Esineb Euroopa ja Põhja-Aafrika rannikulähedastes vetes. Koelmud on jõgede tõkestamise ja reostuse tõttu suures osas hävinud. Ainsa loodusliku paljunemise paigana on teada ala Garonne vesikonnas Prantsusmaal. (1994.a.)
Välimuselt äärmiselt sarnane Atlandi tuuraga.
Põhitoiduks bentilised selgrootud (limused, kirpvähilised, kakandilised jt.) ja kalad. FishBase andmeil pikkus kuni 6 m (tavapikkus 125 cm) ja 400 kg, eluiga kuni 100 aastat.
Viimati: jaanuar 2018