Sihktiivalised

Sihktiivalised (Orthoptera)

Harilik lauluritsikas (Tettagonia cantans)

Putukate selts, kuhu kuulub maailmas üle 20 000 liigi, Eestis 41 liiki.

Selts jagatakse kaheks alamseltsiks: pikatundlalised (Dolichocera s. Ensifera) ja lühitundlalised (Brachycera s. Caelifera). 

Sihktiivaliste keha on piklik, veidi külgedelt kokkusurutud. Nende eesselg on sadulataoliselt külgedele paindunud. Väga iseloomulikud on sihktiivalistele suured ja pikad tagajalad – need on hüppejalad. Sihktiivaliste eestiivad on tagatiibadest veidi paksemad kattetiivad. Need on tiheda soonestikuga ja katavad puhkeolekus tagatiibu. Tagatiivad on lehvikutaolised ja on puhkeolekus eestiibade alla kokku volditud. Mõnedel sihktiivaliste liikide valmikutel pole üldse tiibu või on tiivad oluliselt lühenenud või on taandarenenud lapatsitaolisteks soomusteks. Sihktiivalised on röövtoidulised ja taimtoidulised. Neil on haukamissuised. 
Sihktiivalistest elavad Eestis tirtsud, ritsikad, sirtsud, kilgid ja kaerasori.

Paljudel sihktiivalistel on võime tekitada ja vastu võtta heli. 
Pikatundlaliste helitekitamise aparaadiks on eestiivad, millel on kujunenud siristi. Parema eestiiva alusel asub tugeva soonega raamitud ala (peegel), vasaku eestiiva alusel paikneb "poogen" - samuti tugeva soonega ümbritsetud piirkond. Poognat ümbritsev jäme soon on  kaetud ogakestega. Siristamise ajal hõõrutakse neid ogakesi kiiresti vastu peegli servasoont. peegel võimendab tekkivat heli. Enamasti on helitekitamiselundid vaid isasloomadel. 
Lühitundlalised tekitavad heli kattetiibade ja tagajalgade abil. Tagareite siseküljel paikneb rida hambakesi, kattetiibade üks soon on aga väga tugev ja jäme. Jalgu hõõrutakse heli tekitamiseks vastu tiiba. Harvem on süsteem vastupidine - hambakesed paiknevad tiivasoonel, reiel on sile kiiluke, mille vastu neid hõõrutakse. Selline on näiteks käristaja (Psophus stridulus). 


Eestis elavate sihktiivaliste nimistu:
Vt Sihktiivalised Eestis (loend)Vaata artiklit: 1819
Vt RitsiklasedVaata artiklit: 1824
Vt TirtslasedVaata artiklit: 1827

Vt KilgidVaata artiklit: 1821

Allikad:
http://et.wikipedia.org/wiki/Sihktiivalised
http://www.ut.ee/BGZM/videoloomad/sihktiivalised1.htm