Valga maakonnas, Otepäält 6-8 km põhja pool asub Päidla järvestik, millesse kuuluv Mõrtsuka järv asub Uibujärvest 0,5 km põhja pool.
Rahvamuistendi järgi olevat see järv oma kummalise nime saanud tapetud põdra järgi. Järves olevat peidus ka rootslaste kulda.
Vanal ajal, kui rootslased venelastega sõda pidasid, olid rootslased Mõrtsuka järve kaldal laagris. Suur sõda oli tulemas ja Rootsi väepealik oli kartuses oma kaasasoleva kulla pärast, mis võis kaotuse korral vaenlase kätte langeda. Tema laskis kulla vaatidesse panda ja vaadid ühes seesoleva kullaga tõlda asetada. Vahepeal oli paras paik otsitud, kust tõld allamäge järve lasti. Kui kuld oli ära peidetud, märkas väepealik, et järve kaldal oleva kuuse vari on otse "kulla tõlla" peal, mis järves oli. Mille järele nüüd plaan tehti. Plaani peale märgiti kuupäev ja kella aeg, millal kuuse vari on "kulla tõlla" kohal. Aastaid hiljem olevat kohalikud elanikud plaani leidnud, millest oli võimata kulla asukohta kindlaks määrata.
Seda kuuske võib praegu järve kaldal väiksel mäel näha, mida hüütakse “Ruuna mäeks”. Kuusk ise olevat väga vana ja teda nimetavad praegusedki elanikud “Rootsi kuuseks”
Allikas: http://www.valgark.ee/Kohamuistendid.htm#_Toc203377507