Landilugu: Atom
Atom, ka ABU Atom, Abu Garcia Atom
Klassikaline võnklandimudel, mida tootis ABU ja praegu toodab Abu Garcia; “atom” on saanud põhjamaades ning Venemaal üldnimetuseks kõikidele võnklantidele, millede landikeha on stantsitud nö pesulaua-lainelisena – selliseid lante toodavad maailmas mitmed landitehased.
Laiemas mastaabis kannavad nimetust Atom vahel siiski ka hoopis teistsugused landid: nt on USAs ettevõte Atom(asutatud 1965), mis toodab Atomite nime all hoopiski pinnalante (plug’e).
Millal just landimudel loodi ja kes on selle autoriks, pole enam surmkindlalt tuvastatav: võimalik, et landi loojaks on soome kella- ja kullassepp August Puustjärvi, kes valmistas ka lante. Tema loodud Puustjärve ettevõttes (praeguPuustjärven Viehe Ky), toodeti ja toodetakse praegugi lanti Aromi, mis on Atomiga vägagi sarnane, kuid natuke paksema landikehaga ja väheke raskem.
Kui ABU 1940-ndatel landitootmisega alustas, ei töötanud ta iseseisvalt uusi landimudeleid välja, vaid omandas menukate lantide tootmisõigusi või ka võttis üle, mis oli nö vabavarana saadaval. On tähelepanuväärne, et algusaastatel ei stantsitud ega kirjutatud lantidele ka ABU märki, vaid piirduti landimudeli nimetusega.
Aastatel 1945-1954 valmistati Atomit nime all Atom Draget (drag on rootsi keeles ‘tõmme, tõmbus’, draget aga üks landi sünonüüme ning draget’eiks nimetasid oma lante mitmed Rootsi landikojad; võrrelgem seda ka eesti laensõnaga 'tragi'). Lanti toodeti suurustes 60 mm/ 20 g, 75 mm/ 25 g ja 90 mm/ 35 g ning seda müüdi kenas pappkarbis, mille kaanel oli kujutatud landitehast ning kala väsitavat kalameest.
Aastatel 1954-1959 juurutati ABUs brändi Record (rullid jm) ning landimudeli nimeks oli Atom Record. Aastast 1960 kannab lant nime ABU Atom ning kohati ka Abu Garcia Atom. 1984. aastal viidi lantide tootmine Rootsist üle Kaug-Itta: mõnegi kalamehe meelest hakkasid Atomid pärast seda kehvemini kala püüdma.
Atom on C-koolutuses suhteliselt lai haugilant. Peamiseks eripäraks on 2/3 ulatuses landikehasse valtsitud kumerad põiklained, nö pesulaua-vorm.
Landi liikumine imiteerib väsinud, nõrkeva kala liikumist. Landi vedamine peaks toimuma rahulikus, väljapeetud rütmis, järsemad kiirendused ja sööstud Atomile ei sobi, sest siis muutub liikumine kaootiliseks. Atom peaks pigem kergelt värisema kui laialt looklema ning tekitama vibratsiooni esmajoones oma “pesulaua”-valtsinguga. Ühtlane, rahulik vedamine peaks vahelduma pausidega – Atom püüab kala ka vajudes, mil sarnaneb suikunud kala liuglemisega allapoole. Lant sobib püügiks seisuvees ja aeglase vooluga vees, tugevas veevoolus ei tööta.
Abu Garcia valmistab praegu (2011) kolme Atomi mudelit: Atom Spoon (20, 25 ja 30 g), Atom Giller (20 g) ja Atom Vass (20 ja 25 g).
Atom Giller on eripärane rohulant: iseärasus on selles, et kolmik on vedamise ajaks paigutatav landi “kõhu” alla nii, et landikehast jääb eemale vaid üks konksuharu, mida aga kaitsevad rohtu takerdumise eest 2 traatvuntsi. Kui haug lanti haarab, haakub ta alguses vaid ühe konksuharu külge, kuid haakimistõmbe käigus nihkub kolmik landi “seest” välja, misjärel kala haagivad ka teised konksuharud.
Abu Giller'i kolmik landi "sees"
Atom Vass on rohulant üheharulise konksu, stabiliseeriva peibutustuti ja traatvuntsidega.
Atom Vass
Atomist on valmistatud ka pisemaid versioone, nt rohulanti Lill Atom Vass, mida müüdi Inglismaal ja USAs nime allLittle-Ruby.