Kaugida merihunt ehk beringi merihunt (Anarhichas orientalis)
Kaugida merihunt, beringi merihunt (Anarhichas orientalis) on kalaliik merihuntlaste (Anarhichadidae) sugukonna merihuntide (Anarhichas) perekonnast.
[ing bering wolfish; vn дальневосточная зубатка, собака-рыба, innukti aaqaksaaq]
Erineb oma atlantilistest suguvendadest suurema selgroolülide arvu ja suurema uimekiirte arvu poolest pärakuuimes. Väga tugevad purihambad, millega täiskasvanud kala võib purustada ka eriti tugevaid merikarpe. Pikkus kuni 112 cm.
Noorjärgus pole kehal põik-, vaid pikitriibud, mis muutuvad hiljem tähnideks, seejärel aga sulanduvad peaaegu täielikult tumedal taustal.
Vähemaarvuline levila Hokkaido saarest Kamtðatka idarannikuni, samuti Komandori, Aleuudi ja Pribõlovi saarte ümbrus; arvukam levila Nortoni lahes (Alaska).
Elupaigana eelistab rannalähedast taimestikku 10-70 m sügavuses, toitub merekarpidest, okasnahksetest, vähilaadsetest ja kaladest.
Koeb suvel. Mari suureteraline. Maimud tõusevad varsti pärast koorumist pinnavette.
Töönduslikku püüki ei toimu. Nortoni lahes püüavad beringi merihunti eskimod, kes tihendavad selle kala nahaga oma rõivaste ning jalanõude õmblusi. – Märgudes kalanahk paisub, tõmbab õmblused pingule ja need ei lase vett läbi.
Allikad:
Loomade elu 4. kd Kalad, Tallinn, 1979
Vaata lisaks:
Tähniline merihunt (Anarhichas minor)
Sinine merihunt (Anarhichas denticulatus)
Merihuntlased (Anarhichadidae)
Merihunt (Anarhichas lupus)
Huntangerjas ehk angerhunt (Anarhichthys ocellatus)