Kärbsetõukude kasvatamine

Siinkohal ei käsitleta kärbsetõukude töönduslikku kasvatamist, vaid mooduseid, mis võimaldavad tõuke kasvatada üksikul kalastajal

Suure kala vakladest kubisev korjus

I moodus 

Võetakse tükk inimtoiduks juba kõlbmatut liha, kala või loomamaksa ning tehakse sellesse mitmes kohas sügavad sisselõiked. Lihatükk riputatakse või asetatakse kaanetamata purgis kohta, kus on täheldatud lihakärbeste kogunemist. Porilased leiavad "maiuse" lõhna järgi üles, munevad sellele ning munadest saavad 3-4 päeva pärast vastsed. Nüüd pannakse lihatükk kinnisesse anumasse, kus vastsed 5 päeva kasvu koguvad, kuni on piisavalt suured konksu otsa minemiseks.

II moodus 

Võetakse keedetud, seest tühi kont ja kaevatakse see pinna lähedale maasse kohas, kus on nähtud porilasi. Mõne päeva pärast on kondi õõnsuses 20-30 kärbsetõuku. Need pannakse purki, milles on kliisid või mannatangu, kont aga maetakse uuesti maha. Nii tehakse mitu korda.

III moodus 

Võetakse 2-3 värsket kala, igaüks kaaluga 300-500 grammi (koos peadega), hoitakse neid paberisse või plastikaati keeratuina (et lõpused ei kuivaks) 2-3 päeva soojas paigas, seejärel aga avatakse lõpused, pannes selleks tikud lõpuste ja lõpusekaante vahele, ning asetatakse kalad sinna, kus on täheldatud kärbseid. 3-4 päeva pärast, kui lõpuste vahele ilmuvad 3-4 mm pikkused kärbsevastsed, keeratakse iga kala eraldi 5-6 ajalehekihi sisse ning jäetakse 4-5 päevaks samasse paika. Vastsed kasvavad ja roomavad paberikihtide vahele. Paberid keeratakse kala ümbert lahti ja vastsed puistatakse purki. Nii saadud vastsed on puhtad ja ei haise. Purgi põhja pannakse saepuru või savitükikesi, mille sisse vastsed varjuvad.

Allikas
V.Korþets, Õngitsemine. Tln., 2003