Elektrielund

Teatavate kalade (elektrikalade) eriline elund, mis tekitab elektripinget. Fülogeneetiliselt on elektrielund tekkinud harilikult lihaste modifitseerumise tulemusena. Ehituslikult koosneb elektrielund sadadest kuni tuhandetest talitluslikest osadest (kuuekandilistest plaadikestest), mis on omavahel rööpselt ühendatud, meenutades ühtset sammastikku.
Elektrielundi töös muundub keemiline energia elektrienergiaks.

Elektriangerjal(Electrophorus electricus) on 3 elektrielundit: kaks neist on vajalikud orienteerumiseks ja saakloomade väljapeilimiseks, kolmandat kasutab ta relvana – see tekitab kuni 500 voldise pingega elektrilööke, millega ta võib saagi või vaenlase uimastada või ka surmata.

Hariliku elektrirai (Torpedo marmorata) elektrielundid asuvad tema ümarates rinnauimedes ja tekitavad kuni 200 voldise voolu. Vana-Rooma arstid kasutasid eketrivoolu peavalude ravimisel, milleks sidusid elava kala ümber patsiendi pea. samuti kasutati seda kala podagra puhul.

Euroopa tähetarkkala (Uranoscopus scaber) elektrielund asetseb silmade vahel sügavates lohkudes. Ta peitub mere liivasesse põhja, jättes ainult silmad välja. Läheneva saagi või vaenlase halvab ta elektrilöögiga.

Jaanuar 2018

Vaata lisaks:

Elektrirailised (Torpediniformes)
Elektriangerjas (Electrophorus electricus)
Bioelektrilised nähtused