Bengali laht

Bengali laht

 

India ookeani ääremeri Hindustani poolsaare ning Andamani ja Nicobari saarte vahel; 2 191 000 ruutkm, sügavus kuni 4490 m, vee t° 25-28°C. 

Lahe kaldad kuuluvad Sri Lankale, Indiale, Bangladeshile, Birmale ja Indoneesiale.

Bengali merest itta jääb Andamani meri. Bengali lahe põhjaossa suubuvad Ganges ja Brahmaputra, seetõttu on lahe vesi magedam kui mujal India ookeanis.

Lahel esineb torme, mis tekitavad põhjarannikul uputusi. 1970. aasta novembri keskel hukkus orkaanis ligi pool miljonit inimest ja see on läbi aegade ohvriterohkeim torm kogu maailmas.

Umbes 300 eKr tekkis Lõuna-Indias ja Sri Lankal Chola riik, mis oma suurima ulatuse saavutas 10. sajandil, kui kõik Bengali lahe kallastele jäävad alad olid Chola vasallriigid. Sel ajal kutsuti Bengali lahte Chola järveks. Chola riik lakkas olemast 1279 ja hiljem seda nimetust kuigivõrd ei kasutatud.

Praeguse nime sai Bengali laht Bengali järgi. See nimi tuleb sanskritikeelsest sõnast "Banga" või "Vanga", mis tähistab Gangese jõge.

 

Bengali laht on väga mitmekesise mereelustikuga.

Lahe rannikuvetes on vee peal laevadel kalurikülad, siin elab ja töötab 31% maailma rannakaluritest, kes püüavad aastas umbes 2 miljonit tonni kala jt mereloomi. Bengali lahe aastane kogupüük on umbes 6 miljonit tonni, üle 7% protsendi kogu maailma väljapüügist. Toidukaladena püütakse 26-44 erinevat liiki: makrelle, marliine, noolhauge, tuune, austreid, meripurasid jm.

 

 

ENE; Vikipeedia http://et.wikipedia.org/wiki/Bengali_laht

Vaata lisaks:

Avagrah (jõekoletis Bengali lahte suubuvates jõgedes)