Aiu (Plecoglossus altivelis)

Aiu (Plecoglossus altivelis), kalaliik tindiliste (Osmeriformes) seltsist, ainus liik oma pere- ja sugukonnas. Inglise ayusweetfish, ko-ayu; jaapani ayu, koayu; hiina hǎi tāi yú; soome ajuvene aйю.

Aiu jaguneb kas 2 või 3 alamliigiks: 

Plecoglossus altivelis altivelis (ayu, sweetfish) - aiu

Plecoglossus altivelis chinensis (Chinese ayu) – hiina aiu

Plecoglossus altivelis ryukyuensis (Ryukyu ayu-fish) – riukiu aiu

Sihvakas siirdekala. Maksimumpikkus 70 cm, tavapikkus 15 cm, eluiga kuni 3 a (FishBase, 2019). Elab Ida-Aasia soojade merede rannavetes Jaapani, Korea, Hiina ja ka Taiwani rannikul. Koeb jõgede kärestikes, kinnitab oma marja substraadile jalakese abil (nagu meritint); pärast kudemist hukkub. Mõnedes mageveejärvedes (nt Biva järv), elab ka Aiu kääbusvorm, pikkusega kuni 10 cm. Kääbusaiude ümberasustamisel suurema toidulisusega veekogudessa kasvavad kalad tavamõõtmeteni. Kui aiu on magevees kasvanud umbes 10 cm pikkuseks, suundub ta merre.


Aiut püütakse lõkspüünistega (mõrdadega), kahvadega ja ka õngedega. Jaapanis on väga populaarne õngitsemisviis, mille nimeks on ayu no tomozuri – sellel püügiviisil on vanust üle 400 aasta ja seda harrastasid ka samuraid. Püütakse enam kui 10 m pikkuste õngeritvadega, ilma ujuki ja raskuseta, kusjuures peibutiseks on elus aiu, mille juurde või külge on kinnitatud paarikümne cm pikkune lips mitmeharulise konksuga. Püügiviis tugineb sellele, et aiu kaitseb oma territooriumi ja tuleb konkurenti ründama – sellel ajal kala sisuliselt tragitakse mitmeharulise konksu külge.

Aiupüük Jaapanis


Aiupüügi rakend


Aiut imiteerivad landid

Tuntud on ka eripärane ja vana püügiviis dresseeritud jaapani kormoraniga (Phalacrocorax capillatus). Püük toimub tihti tõrvikute valgel ning kormoranid, kelledele on jala külge seotud nöörid, millede teine ots on kalamehe käes, sukelduvad vette ja haaravad veest kalu. Et nad kalu täielikult alla ei kugistaks, kinnitatakse kormoranidele enne kalapüüki kaela ümber võru. Kalaga kormorani tõmbab kalamees nööripidi enda juurde, võtab talt kala ära ning saadab uuesti jahile. Pärast püüki võetakse lindudel võrud kaela ümbert ära ja antakse neile söögiks teisi, vähemväärtuslikke kalu. Tänapäeval on kalapüük kormoranidega kaotanud oma majandusliku tähtsuse, kuid seda pakutakse turistidele eksootilise vaatemänguna.

Jaapan on sellel sajandil püüdnud aiut aastas 2 300 – 11 000 tonni, kalakasvatustest saanud aastas 6000-9000 tonni.

Aiu on hinnatud toidukala, esmajoones Jaapanis. Teda süüakse praetuna ja kuivatatuna, kasutatakse ka suši ja sašimi valmistamiseks. Aiul on iseloomulik magusapoolne maitse, lõhn sarnaneb aga meloni või värske kurgi lõhnaga.

Viimati: detsember, 2019

Vaata lisaks:

Tindilised (Osmeriformes)