Abüssaal
abüssaal (kr abyssos ´põhjatu´),
maailmamere osa, mis asub 2000...6000 meetri sügavusel ookeani pinnast. Abüssaali kohal asuvat ookeani osa nimetatakse batüaaliks. Juhul kui vastav ookeaniosa on sügavam kui 6000 meetrit (enamasti on siis tegemist süvikutega), nimetatakse sellest piirist allpool olevat osa hadaaliks.
Abüssaali pindala moodustab 77% maailmamerede üldpindalast.
Abüssaalis puudub valgus, mistõttu seal pole fotosünteesivaid organisme. Abüssaalis elavad organismid peavad olema kohastunud suure rõhu (>200 atm), valguse puudumise ning madala veetemperatuuriga (0...2°C).
Abüssaalne tasandik ehk abüssaalitasandik on tasane ala ookeani põhjas, mis paikneb vähem kui 6 km sügavusel ja on ühtlasi abüssaali põhjaks. Abüssaalset tasandikku defineeritakse tavaliselt kui ookeanipõhja, mille nõlva kalle on väiksem kui 1:1000. Niisugune tasandik moodustab vähem kui poole ookeanide põhjast ja paikneb ookeanilisel maakoorel. Tasandiku aluspõhi koosneb peamiselt aluselistest vulkaanilistest kivimitest, mida katavad merelised setted. Tasandikku katkestavad ookeani keskahelikud, gaiotid, ookeanilised mäed, süvikud jms. Mandrile lähenedes läheb abüssaaltasandik üle mandrijalamiks.
Vaata lisaks:
Mandrijalam
Bentaal
Abüssaalikalad