Original Rapala
Original Rapala
Lant, mille kohta vahel väidetakse, et selle loomisega algas kalastusmaailmas uus aeg, vabinalantide ajastu.
Tegelikkuses toodeti maailmas, esmajoones USAs, erinevaid vabinalante juba ammu enne Lauri Rapalat, ehkki ükski neist ei saanud nii kuulsaks. Lauri Rapala vestis enesele 1936. aastal uue landi, mis püüdis nii hästi, et ka teised ümbruskonna kalamehed hakkasid seesugust tahtma. Seepeale hakkas mees kalapüügi asemel lante valmistama, vaappu´d said tuntuks kogu Soomes ja 1949 tulid juba ka pojad isale landikotta appi.
Üleilmne võidukäik algas 1959.a, kui Rapalat hakkas turustama 1962. a jänki Ron Weberi rajatud Nordic Enterprises Inc, hilisema nimega Normark. Tõelisele Rapala-buumile USAs aitas kaasa juhus: 1962. a. avaldas ajakiri Life artikli Rapala lantidest, sama Life peauudiseks sai aga Marilyn Monroe enesetapp, mistõttu sellest tuli Life enimmüüdud numbreid. Nõudlus Rapala lantide järge kasvas sedavõrd, et kalastuskauplustes hakati neid rentima.
Nagu kuulsust võitvate kaubamärkidega ikka juhtub, "kositakse" need suurte investeerimisfirmade poolt. Rapala perefirmast on saanud korporatsioon Rapala VMC, mille peakorter paikneb küll veel Helsingis. Rapala landid on siiski endiselt laitmatud, seda osaliselt ka tänu eestlastele, sest üks landitehastest asub Pärnus.
Praegu toodetakse lanti nime all Original Floater® (Rapala Original Floater) 7 erinevas suuruses: F03 (3cm/2g), F05 (5cm/3g), F07 (7cm/4g), F09 (9cm/6g), F11 (11cm/6g), F13 (13cm/7g) ja F18 (18cm/21g). Neli lühemat varianti on kahe kolmikuga, kolmel suuremal on 3 kolmikut.
Erinevaid värvinguid on 14. Ujumissügavus võib olla 0-3,3m, pisematel variantidel muidugi vähem, seega pole lant just suurte sügavuste jaoks loodud.
Et tegemist on ujuva landiga, siis on see suhteliselt kerge ning landi heitmiseks on vaja ka sobiva testiga kergema klassi ritva. Ent meenutagem: Lauri Rapala ise kalastades ridvaga eriti ei vehkinud, vaid lasi landil sõudepaadi järel ujuda. Seepärast soovitatakse ka nüüd landi vedamisel kasutada kiirenev-aeglustuvat rütmi justkui sõudmisel.
www.rapala.com