Leivast õngesöödad

Leivast õngesöödad


Leivasisu

Rukkileiva sisule lisatakse piima, toorest munarebu, mett, rafineerimata taimeõli.
Nisuleiva (saia) sisule lisatakse mett, toidu- või aniisiõli. (1 kg saiasisu kohta 1 supilusikas toiduõli või 4-5 tilka aniisiõli). Leivasisu võib kasutada ka igasuguste lisanditeta. Värvust võib anda anilliinvärvide, toiduvärvide või huulepulgaga.
Leivasisust muljutakse parajad kuulikesed. Paremaks konksulpüsimiseks võib muljuda kuulikestesse ka hõredaks katkutud vatti.
Karpkala, turva ja säina püüdmiseks on parajad sarapuupähkli suurused kuulid.
Püütakse käsiõnge või tonkaga.

Vereleib
Nisuleiva või saia sisu leotatakse värskes loomaveres. Seejärel sõtkutakse leotatud leivasisu läbi leotamata leivasisu või jämeda nisujahuga, et saavutada vajalik tihkus. Leivasisu omandab punase värvitooni. Värvus ja lõhn ahvatlevad kalu võtma. 
Võtavad kõik karplased.

Meeleib
Kõlbab mistahes leiva sisu, mis sõtkutakse läbi koos meega. Mesi seob leiba hästi, pealegi muutub leivasisu magusaks ja meeldivalt lõhnavaks. 
On sageli kaladele tõeliseks maiuspalaks.

Leib sääsevastsetega
Leivasisusse või tainasse sõtkutakse peenikesi sääsevastseid. Hea sööt lepiskalade püügiks. Sääsevastsete asemel võib kasutada ka teiste putukate vastseid.

Leib või sepik kartuliga
Värske keedukartul segatakse sepiku või rukkileiva sisuga vahekorras 1:1. Leivasisu kastetakse märjaks ning pigistatakse seejärel kuivaks. Siis sõtkutakse see nuia või lusika abil äsjakeedetud kuuma kartuliga ühtlaseks massiks. Soovi korral võib lisada mõnda taimeõli või lõhnaineid. Sööt püsib hästi konksul. 
Märja lapi sees säilib niisugune sööt mitu päeva, sest õli ei lase sellel ka kõige palavamal ajal kuivada. Sööta võtavad särg, säinas, roosärg, koger, nurg, latikas jt. Kartuli asemel võib kasutada ka porgandit.

Leib ploomrasvaga
Leivasisu sõtkutakse läbi koos peeneks hakitud värske loomade sisepeki, nn ploomrasvaga.

Leib juustuga
100 g leivasisu kohta võetakse 7-8 g pehmet juustu. Juust riivitakse peeneks ning sõtkutakse koos leivaga läbi. Juustukogust täpsustatakse vastavalt sööda  soovitavale kleepuvusele.

Leib maisipudruga
Nisuleiva sisu sõtkutakse maisipudruga läbi vahekorras 1:2.

Allikas:
V.Koržets, Õngitsemine. Tln., 2003