Sound Bite
Sound Bite, elektrooniline lant
Sajandivahetuse paiku telepoes müüdud elektrooniline lant, Sound Bite, hinnaks 700 või 800 krooni, mis ületas tollel ajal muude lantide hindu 10-20 kordselt (karbis oli küll 2 lanti).
Landi eripära seisnes selles, et üsna massiivse narmasvõdiku (jig) ette kinnitati õngenöörile kapsel, mis läkitas rütmiliselt vette üsna tugevaid võnkeid, koputusi – midagi sellist nagu teeb hääletult “helisev” taskutelefon. Just need võnked pidid kõik röövkalad kohale meelitama ja sundima rünnakule, lant ise olema aga lausa revolutsiooniline. Pikas videoklipis näidati iga nurga alt, kuidas ahvenad (täpsemalt küll suursuuahvenad, bassid) järjepanu lanti võtavad. Pilt oli väga ahvatlev.
Reklaam toimis, lante osteti. Avaldati ka seisukohta, et see lant tuleks kohemaid ära keelata, kuna Sound Bite’ga püütavat kogu Eestimaa kalast kähku tühjaks.
Tegelikkuses oli narmasvõdik robustsevõitu, raskuspea ja konks meie veekogude jaoks liiga suured. Vaatamata edukale turundusele polnud kuulda, et keegi oleks Eestis või Soomes (seal toimus samasugune telemüügi aktsioon) selle landiga kala saanud.
Siiski ei või ütelda, et tegemist oli täieliku petukaubaga. Landi tootjaks oli igati mainekas USA firma Strike King, mis võtab uhkeldada nimetusega “maailma landitootja nr 1”. Lant oli ilmselgelt loodud hoopis teistsuguste vete ja teistsuguste kalade jaoks, kuid tegelikult ei osutunud see edukaks ka USAs. Mõned kalamehed väitsid koguni, et täiskuu ajal ei meelita elektrooniline ”koputus” basse lähemale, vaid vastupidi, peletab eemale.
Tänaseks on Sound Bite Eestis unustatud ja temast ei leia enam sõnakestki ka Strike Kingi tootekataloogist. Tagantjärgi võime ütelda, et Sound Bite kuulsus oli küll väga ere, ent ka samavõrra lühikene.
V.K.